מהי משכנתא על נכס קיים?

סביר להניח כי כולכם מכירים את הלוואת המשכנתא המשלימה את ההון העצמי לצורך רכישת הדירה, אך האם ידעתם כי ניתן לבצע גם פעולה הפוכה ולקחת משכנתא על נכס קיים למגוון צרכים ומטרות? הנה לפניכם כל המידע החשוב בנושא

לקיחת משכנתא על נכס קיים – על מה ולמה?

אנחנו חיים בתקופה שכזאת שבה הלוואות הפכו להיות אפשרות מימון נפוצה ומקובלת. אחת הדרכים לקבל הלוואה בסכומים גבוהים ובתנאים משתלמים, היא באמצעות לקיחת משכנתא על נכס קיים. צעד כזה יכול לשרת צורך בסגירת חובות, מינופים והגדלת ההון העצמי, או פשוט אמצעי שמאפשר לחיות חיים נטולי דאגות כלכליות.

מהי משכנתא על נכס קיים?

כולכם ודאי מכירים את הלוואת המשכנתא הסטנדרטית, בה אנחנו פונים אל הבנק בבקשה לקבלת הלוואה שתשלים את ההון העצמי שלנו בדרך לרכישת הדירה המיועדת. עם זאת, כדאי לדעת כי קיימים עוד מגוון סוגי הלוואות משכנתא, כמו משכנתא מחיר למשתכן, ומשכנתא על נכס קיים. בלקיחת משכנתא על נכס קיים, מתבצע תהליך הפוך בדיוק לתהליך הלוואת המשכנתא הרגילה, כשאנחנו משעבדים את הנכס הקיים בבעלותנו, תמורת הלוואה היכולה להגיע עד לסכום של 50% מערך הנכס.

מהם התנאים למשכון נכס קיים?

בכדי למשכן נכס קיים ולקבל הלוואה בהתאם, עליכם להיות בראש ובראשונה בעלים של נכס, שחייב להיות נקי משעבוד או שהינו בעל אחוזי שעבוד נמוכים (בהתאם לתנאי הגוף המממן). יחד עם זאת, אין די בבעלות על נכס נקי משעבוד כדי לקבל הלוואת משכנתא על נכס קיים, שכן גופי המימון עדיין יבקשו לבחון את כדאיות ורמת הסיכון של ההלוואה. לפיכך, תידרשו  להעביר להם נתוני הכנסות, פירוט הלוואות קיימות ונתונים נוספים.

מהיכן לוקחים משכנתא על נכס קיים?

עד לא מזמן, ניתן היה לקחת הלוואת משכנתא על נכס קיים באמצעות הבנקים. כיום, מתוך מטרה לעצור את מינופי הנדל"ן ולנסות להאט את קצב עליות מחירי הנדל"ן, בנק ישראל עצר את התופעה, וכבר אינו מאפשר לבנקים להעניק הלוואה תמורת שעבוד נכס קיים.

מי שאינם כפופים להוראות בנק ישראל ולרגולציה מחמירה כל כך, הם גופי המימון החוץ בנקאיים (חברות ביטוח, חברות אשראי וכדומה). גופים אלה מאפשרים לקבל הלוואה כנגד שעבוד נכס קיים, ואף באחוזי מימון הגבוהים מ – 50% מערך הנכס.

מהם היתרונות של משכנתא על נכס קיים?

הלוואת משכנתא על נכס קיים הפכה לאפשרות נפוצה ומועדפת על רוכשים רבים, וזאת בעיקר בשל מספר יתרונות בולטים שהיא נושאת:

  • אפשרות לקבלת הלוואה בסכומים גדולים בתנאים נוחים.
  • אפשרות לבצע עסקאות גדולות (רכישת נדל"ן לדוגמה) ללא הון עצמי.
  • יכולת מינוף גבוהה.

הגדלת משכנתא על נכס קיים

לאחר לקיחת משכנתא על נכס קיים, לעיתים מתברר כי סכום ההשקעה לא חושב נכון או שפשוט נדרשים לנו מקורות מימון נוספים לצרכים ומטרות שונות (שיפוצים, עזרה כספית לילדים ועוד). פה בדיוק נכנס לתמונה הפתרון של הגדלת משכנתא על נכס קיים.

על מנת להגדיל את המשכנתא על הנכס הקיים, יש לוודא בשלב הראשון כי אחוזי המשכנתא הקיימים על הנכס אינם עומדים בשיעור מקסימלי, כך שהגדלת המשכנתא תבוצע על יתרת שיעור אחוזי המשכנתא הנותרים. תהליך הגדלת משכנתא על נכס קיים הוא תהליך בירוקרטי בעיקרו, היכול להימשך מספר חודשים. הוא כרוך בהגשת בקשה ומסמכים רלוונטיים המעידים על מצבכם הפיננסי לגופי המימון המתאימים.

הגדלת משכנתא על נכס קיים – האם עדיף?

עולם המשכנתאות מציע לנו מגוון פתרונות מימון ואפשרויות מינוף ההון העצמי שלנו. לצד הגדלת משכנתא על נכס קיים, ניתן למצוא פתרונות כמו מחזור משכנתא, תהליך בו אנחנו מבצעים התאמה של תנאי המשכנתא הקיימים למצב השוק הנוכחי, במטרה לשפר את תנאי ההלוואה.

מחזור משכנתא יכול לתרום להוזלת עלויות המשכנתא, דבר שבהחלט שווה לנו כסף. עם זאת, הוא לא מהווה פתרון אידיאלי במיוחד להגדלת ההון העצמי שלנו ולמינוף הכסף לצורך השקעות. במקרים כאלו, הגדלת משכנתא על נכס קיים תהיה הפתרון המועדף.

ייעוץ ללקיחת משכנתא על נכס קיים

בדומה לתהליך משכנתא סטנדרטי מול הבנק, גם בתהליך משכנתא על נכס קיים חשוב ומומלץ להיעזר בשירותיו של יועץ משכנתא פרטי. מומחה כזה ישכיל לבחון את הצרכים והמטרות שלכם, ובהתאם לכך יתאים עבורכם את פתרונות המשכנתא המשתלמים ביותר.

משהו שהייתם רוצים לדעת
ועדיין לא כתבנו עליו?

כתבו לנו כאן!