משכנתא לדירה מקבלן

רכישת דירה חדשה מקבלן מלווה בלא מעט דאגות וכאבי ראש עד שמגיע הרגע המיוחל של קבלת המפתח והכניסה אל הדירה החדשה שלנו. אחד מהשלבים העיקרים בתהליך הוא לקיחת משכנתא לדירה מקבלן. במה שונה משכנתא לדירה מקבלן בהשוואה למשכנתא לדירה יד שנייה? ומהם היתרונות והחסרונות של משכנתא לדירה מקבלן? כל זאת ועוד, במאמר שלפניכם

משכנתא לדירה מקבלן לעומת משכנתא לדירה יד שנייה

בין אם מדובר ברכישת דירה חדשה ובין אם ברכישת דירה יד שנייה, סביר להניח כי רבים מאיתנו יצטרכו לעבור דרך הבנק בכדי להשלים את ההון העצמי ולקבל הלוואת משכנתא מתאימה. בנקודה זו, ניתן למנות מספר הבדלים מהותיים בין משכנתא לדירה חדשה מקבלן לעומת משכנתא לדירה יד שנייה:

  • הערכת שמאי- כחלק מהליך אישור המשכנתא, הבנק מבקש להעריך את שווי הדירה באמצעות שמאי מומחה, הליך שרלוונטי לדירה יד שנייה ואינו נדרש במקרים של משכנתא לדירה מקבלן.
  • חישוב שווי הנכס- גובה המשכנתא שניתן לקבל, בין אם משכנתא רגילה או משכנתא על נכס קיים, נגזר משווי הנכס. כשמדובר בדירה חדשה מקבלן, הרי שגם תוספות הבנייה והשדרוגים הצפויים נלקחים בחשבון, כך שניתן לקבל משכנתא גבוהה יותר.
  • תנאי הלוואה- מטבע הדברים, הבנקים רואים בהלוואת משכנתא לדירה מקבלן הלוואה מסוכנת יותר בהשוואה להלוואת משכנתא על דירה יד שנייה. לכן, הם נוטים לדרוש יותר ערבויות ובטחונות על משכנתא לדירה מקבלן.

אילו סוגי משכנתא יתאימו לדירה חדשה מקבלן?

בעת רכישת דירה חדשה מקבלן, נדרשים לחלקים נכבדים מההלוואה עוד לפני קבלת המפתח והכניסה לדירה. בהתאם לכך, הבנקים מציעים מספר הלוואות משכנתא ייחודיות לדירה חדשה מקבלן (אך לא רק):

  • משכנתא גרייס- בסוג משכנתא זו ניתן לקבל את הלוואת המשכנתא באופן מיידי, ולהתחיל להחזיר רק בעוד מספר שנים, כשהדירה תהיה מוכנה.
  • הלוואת בלון- הלוואת בלון, המוכרת גם בשם הלוואת גישור, היא הלוואה לטווח קצר, במסגרתה הלווים ישלמו רק את הריביות של ההלוואה. עם סיום מועד ההלוואה, ישלמו בבת אחת את יתרת הסכום.

כדאי לדעת, כי גם לאחר לקיחת הלוואת המשכנתא ניתן יהיה לעשות מחזור משכנתא ולוודא כי תנאי ההלוואה שלכם יישארו נוחים ומשתלמים גם בעוד כמה שנים.

משכנתא לדירה מקבלן – יתרונות וחסרונות

משכנתא לדירה מקבלן נושאת מספר יתרונות מובהקים, המתחילים בגובה ההלוואה שניתן לקבל בשל האפשרות להעריך את הנכס עם כלל השיפורים והתוספות העתידיות. בנוסף, תנאי ההלוואה של משכנתאות דירה מקבלן נחשבים לגמישים יותר, בשל המציאות השכיחה של איחור במסירת המפתח.

לצד זאת, ניתן למנות גם מספר חסרונות שיש להלוואת דירה חדשה מקבלן, כמו למשל הערבויות והביטחונות הרבים שהבנק מבקש לפני אישור ההלוואה, במטרה לגדר את הסיכון הכרוך בה.

הלוואת משכנתא לדירה מקבלן המתאימה לצרכים שלכם

לרכישת דירה חדשה מקבלן קיימים לא מעט סיכונים מבחינת הבנק המלווה, כמו למשל עצם העובדה כי מדובר ברכישה "על הנייר" (טרם סיום הבנייה), תשלום בחלקים לקבלן, הצמדה למדד תשומות הבנייה ועוד. נתונים אלו ונוספים, הופכים את הלוואת המשכנתא לדירה חדשה מקבלן להלוואה מורכבת יותר. לכן, מומלץ להתייעץ בנושא עם יועץ משכנתא פרטי, שיתאים עבורכם את מסלולי המשכנתא והתמהיל האופטימלי למצבכם הפיננסי, בהווה ובעתיד.

לסיכום

משכנתא לדירה מקבלן היא הלוואה ייחודית, היות ומדובר בדירה שתהליך הבנייה שלה לא הסתיים. בשל כך, הבנקים מציעים מגוון סוגי הלוואות משכנתא מתאימות לרכישת דירה מקבלן. בכדי להתאים את ההלוואה המשתלמת והטובה ביותר למצבכם, חשוב ומומלץ לפנות בהקדם לשירותיו של יועץ משכנתאות מומחה.

משהו שהייתם רוצים לדעת
ועדיין לא כתבנו עליו?

כתבו לנו כאן!