דירה במושע

רכישת דירה היא עסקה יקרה למדי ואחד הדברים שיעזרו לנו לוודא כי אכן מדובר בעסקה בטוחה, הוא לוודא כי הדירה אכן רשומה בטאבו באופן מסודר. לא אחת, רוכשי דירות נתקלים במושג "דירה במושע", שגורם להם לתהות מה אומר המושג והאם מדובר בעסקה כדאית. בשאלות אלו ונוספות נעסוק בהרחבה במאמר שלפניכם

מה זה דירה במושע?

תחום הנדל"ן כולל תחתיו לא מעט עסקאות שונות ומגוונות, כשהמאפיין העיקרי המשותף לכולם הוא, שמדובר בעסקאות יקרות למדי, באופן המחייב אותנו להיעזר באנשי המקצוע הטובים ביותר ולערוך את הבדיקות המקיפות ביותר בכדי לוודא מעל לכל ספק כי אכן מדובר בעסקה בטוחה ומשתלמת.

אחד מהמושגים השכיחים בעולם הנדל"ן הוא דירה במושע, מושג שמקורו עוד בימי השלטון העות'מאני, ומשמעותו היא כי הנכס הינו בבעלות משותפת של כמה אנשים, ללא חלוקה ביניהם. כלומר, כל חלק בנכס, עד לרמת גרגר האדמה, הינו משותף לכל הבעלים של הנכס.

דירה במושע נפוצה בעיקר במקרים של יורשים שקיבלו יחדיו דירה מהוריהם וכן בניינים ישנים מאוד, שלא חולקו ונרשמו בהליך מסודר בפנקס הבתים המשותפים. מקרה שכיח נוסף של דירה במושע הוא מכירת דירות חדשות מקבלן, שעדיין לא הספיק לרשום על שם הדיירים את תתי החלקות כנדרש.

מה המשמעות של דירה במושע?

דירה במושע היא מצב ייחודי ובעייתי למדי, בעיקר בגלל המשמעויות הנלוות הבאות:

  • קשיים ומורכבויות בקבלת משכנתא- כמעט כל זוג צעיר שמעוניינים לרכוש דירה בישראל, יצטרכו לפנות לקבל משכנתא לדירה ראשונה שתסייע להם להשלים את ההון העצמי שצברו, אך כשמדובר בדירה במושע, הסיפור הופך להיות קצת מורכב יותר, שכן, חלק מהבטוחות של הבנק להחזרי המשכנתא, הוא שיעבוד הנכס והאפשרות למכרו בעת אי עמידה בתשלומי המשכנתא. היות ובדירה במושע מדובר בחלק בעלות יחסי של הלווים, הרי שאפשרות מכירת הנכס על ידי הבנק הופכת לסיפור מורכב, אליו הבנק לא ממהר להיכנס.
  • ערך דירה נמוך- בין אם מדובר ברוכשי דירות למגורים ובין אם ברוכשי דירות להשקעה, בסופו של דבר, כולם מחפשים עסקאות שיבטיחו להם ראש שקט ובטוח ובשל מורכבות העסקה של דירה במושע, הביקוש לדירות אלו נמוך למדי, באופן המשפיע גם על מחירן של דירות אלו.
  • התנהלות בעייתית מול השכנים- כשאנחנו יודעים בדיוק מהן הזכויות שלנו בנכס, קל לנו יותר להתנהל ולתחזק את הנכס. אך כשמדובר בכמה בעלים, וכל פעולה צריכה לקבל את אישורם, הרי שכל ההתנהלות מול השכנים הופכת למורכבת ומאתגרת.

האם כדאי לקנות דירה במושע?

עסקת דירה במושע מהווה אמנם עסקה מאתגרת למדי, אך לא מעט אנשים נוטים להתייחס לעסקאות כאלו כהזדמנות לרכישת דירה במיקום אסטרטגי ובמחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק, מה עוד שבעזרת אנשי מקצוע מומחים, כמו יועץ משכנתא מומחה ועורך דין מקרקעין, ניתן למצוא את הפתרונות המשתלמים והמתאימים ביותר עבורכם.

כיצד ניתן לקבל משכנתא לרכישת דירה במושע?

על מנת לקבל משכנתא לדירה במושע, ניתן לנסות ולהסדיר את רישום הנכס בטאבו באמצעות הסכם שיתוף או חלוקה ורישום מחדש של הנכס (פרצלציה). ככל ואפשרויות אלו אינן ריאליות בטווח הזמן בו נדרש לבצע את העסקה (או בכלל), הרי שבעזרת ייעוץ משכנתאות פרטי ניתן יהיה לקבל משכנתא לאחר תהליך ממושך של בחינת היסטוריית עסקאות בנכס, תיעוד שטרי מכירה ושאר מסמכים משפטיים ובכל מקרה, תמיד כדאי לזכור כי ניתן לבצע מחזור משכנתא לאחר כמה שנים בכדי לשמור על תנאי הלוואה נוחים ומשתלמים.

לסיכום

דירה במושע היא דירה בבעלות משותפת של כמה אנשים, ללא חלוקה מסודרת ביניהם, באופן היוצר לא מעט אתגרים ברכישת הדירה, כמו למשל קבלת משכנתא. יחד עם זאת, לא מדובר במשימה בלתי אפשרית ועם שירותי ייעוץ משכנתא מקצועיים, תוכלו לקבל הלוואת משכנתא לרכישת דירה במושע בתנאים נוחים ומשתלמים.

משהו שהייתם רוצים לדעת
ועדיין לא כתבנו עליו?

כתבו לנו כאן!